Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik

"Sosyal mühendislik, internette insanların zaafiyetlerinden faydalanarak çeşitli ikna ve kandırma yöntemleriyle istenilen bilgileri elde etmeye çalışmaktır. İnsanların karar verme süreçlerini değiştirmeye yönelik teknikler içerir." Vikipedi

Çok tehlikeli bir teknik olduğundan dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sisteme sızmanın en zor fakat bir okadar da kolay yöntemidir Sosyal Mühendislik çünkü "En büyük zafiyet insanın kendisidir"

Sosyal Mühendislikte dikkat edilmesi gerek hususlar çok fazla bulunmaktadır ve sistemin bulunduğu konuma göre değişiklik gösteren bir yapıya sahip günümüzde artan internet teknolojilerinin çoğu tehdit altındadır. Bu yöntemden korunmanın tek çözümü şifrelerinizi doğum yılınız, eşinizin adı, telefon numaranız gibi basit belirlemeyin ve şifrelerinizi en az 3 ayda bir değiştirin ve telefonunuzda yada bilgisayarınızda kayıtlı bırakmayın. Çünkü Dijital olan tüm veriler 3'üncü kişilerin eline ulaşabilmektedir. Alınacak en güzel tedbir sizsiniz. Çünkü bu yöntem direk sizi hedeflemektedir.

Benim size önerim güvenliğine inanmadığınız hiç bir linki tıklamayın.